100x100b
spacer.png, 0 kB
100x100ban16
spacer.png, 0 kB
100x100ban13
spacer.png, 0 kB
100x100ban14
spacer.png, 0 kB
exo terra
spacer.png, 0 kB
234x100ban17
Първи Български Зоопортал търси репортери от цяла България. CV + снимка изпращайте на: stamen.stamenov@gmail.com
Спасителен център за диви животни
spacer.png, 0 kB
150 въпроса - игра за знаещи

Търсете в Зоомагазина

Търсете Анимонда и във вашия зоомагазин

Промоции

beaphar1

Новият брой на

Зоомания ви препоръчва

Книги

kniga-hamster

Разни

любов от пръв поглед

Подробна Статистика

Статии: 3278
Коментари към статиите: 3175
Снимки: 2072
Обяви: 1316
Връзки: 286
Фирми: 344
Теми във форума: 2767
Мнения във форума: 50680
Потребители във форума: 1793
Продукти в магазина: 2475

spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Намирате се в: Начало FAQ ЛАЙКА
ЛАЙКА Е-мейл
Оценка: / 0
СлабОтличен 
07 юли 2004

Вие навярно сте виждали едни приятни бели цветчета, прилични на малки маргаритки, които пъстреят покрай пътищата. Тях ние наричаме с името лайка (лайкучка). Това растение ни е познато; защото почти всякога, когато ни е заболявало гърло, родителите са ни варили чай за загряване. Вкусът на възгорчивия чай от цвета на лайката е познат на всички.

Лайката се среща по ливадите, храсталаците, камънаците и край пъти¬щата из цялата страна. Тя е висока около една педя. Листата й са нарязани. Цветовете се състоят от бели цветни листчета и жълти тръбицй. При надлъжен разрез на цвета се вижда, че цветната главичка е куха. Лайката издава приятна миризма. Растението цъфти цяло лято. Размножава се чрез семена. Обича слънчевите лъчи, затова се среща по припечените места.

Още от най-старо време лайката е използувана като лечебно растение. Цветовете й съдържат масла, витамини и киселини. Събират се през юни—юли и се сушат на сянка.. След изсушаването се отделят за чай само жълтите цветове. Освен за чай и гаргари при простуда, кашлица, зъбобол и болки в червата лайката се употребява и за боядисване на косите и вълната в жълт цвят.

С течение на времето градинарите са създали чрез кръстосване кичести декоративни видове, които може да се срещнат по сухите и каменливи склонове из парковете на по-големите градове.

Автори:
Надежда Меранзова
Павел Кръстев
Петър Петров
Детско албумче - Земиздат 1971г.
Със съдействието на Веско от с. Драгичево и Мария от гр. Перник

Коментари (0)add
Напишете коментари

busy
 
< Предишна   Следваща >

Фирмен каталог

VIVAVET Ветеринарна аптека
Категория: Бургас
Посещения: 189
Гласове: 1
Мнения: 0


spacer.png, 0 kB spacer.png, 0 kB

Картография

Лисиците в България
За кучетата и любимите им собственици
spacer.png, 0 kB
Християнски форум
120x160ban10
spacer.png, 0 kB
120x160ban8
spacer.png, 0 kB
120x160ban11
spacer.png, 0 kB
120x160ban8
Първи Български Зоопортал търси репортери от цяла България. CV + снимка изпращайте на: stamen.stamenov@gmail.com
spacer.png, 0 kB